26/05/2022

Dzień Matki

 

Święto obchodzone jest jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. Data obchodów Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest świętowany. 

W Polsce to 26 maja.

W tym dniu matki są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci, rzadziej inne osoby. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie.

A kiedy mama zostaje mamą? Posłuchajcie piosenki ukrytej pod zdjęciem obok  :)

Oto kilka piosenek z najlepszymi życzeniami dla mam:

Moja mama             Nie ma jak u mamy          Mamo...    

A ja wolę...              Do Ciebie, mamo             Dobra Matko      

 Moja matko, ja wiem         Jesteś, mamo, skarbem mym

Bóg się, mamo, nie pomylił      

          

Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Annie Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

W Polsce przedwojennej obchodzono Dzień Matki, przy czym ich organizacją zajmował się PCK.

Dzień Matki (Muttertag) był obchodzony jako ważne święto w Generalnym Gubernatorstwie podczas okupacji niemieckiej (dzień ten był świętem w całej III Rzeszy).


18/05/2022

Międzynarodowy Dzień Muzeów

 


coroczne święto obchodzone 18 majaustanowione w Moskwie 28 maja 1977 roku, przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums), działającą przy UNESCO.

Stwarza ono okazję, dla specjalistów od muzeów, do wywiązania się z zadań na rzecz społeczeństwa i jego rozwoju, oraz zwrócenia uwagi na wyzwania, przed którymi stają muzealnicy w myśl dewizy Rady:

Muzea są ważnym środkiem wymiany kulturalnej, wzbogacania kultur i rozwoju wzajemnego zrozumienia, współpracy i pokoju między narodami.


Źródła: 

Międzynarodowy Dzień Muzeów – Wikipedia, wolna encyklopedia


13/05/2022

KONIEC TYGODNIA BIBLIOTEK

 PRACA W BIBLIOTECE

 

Powoli dobiega końca tegoroczny tydzień bibliotek. 

Z tej okazji zapraszamy was jeszcze na krótki filmik 

o stereotypach i rzeczywistości pracy bibliotekarza 

i funkcjonowania biblioteki.


BIBLIOTEKARZEM BYĆ :)

12/05/2022

Międzynarodowy Dzień Limeryków

 czyli 

żartobliwych miniaturka liryczna; nonsensownych, groteskowych wierszyków o skodyfikowanej budowie: pięć wersów o ustalonej liczbie sylab akcentowanych, układ rymów a-a-b-b-a.
 
Konkursowy limeryk matematyczny IX LO w Krakowie

Data nie jest przypadkowa, 12 maja 1812 r. urodził się Edward Lear - popularyzator limeryków w XIX w.

W Polsce, do najsłynniejszych twórców limeryków zalicza się m.in. Wisławę Szymborską, Juliana Tuwima, Stanisława Barańczaka a także Michała Rusinka

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek


Święto obchodzone corocznie 12 maja ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. W obchodach bierze udział WHO.

Tego samego dnia przypada rocznica urodzin Florence Nightingale, prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielki pierwszej szkoły pielęgniarstwa (w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie), która szerzyła koncepcję pielęgniarstwa skoncentrowanego na potrzebach człowieka oraz uwzględniającego ogromne znaczenie profilaktyki.

Zawód pielęgniarki ma już tysiące lat, a jednak mimo ciągłego postępu technologicznego w medycynie żaden aparat ani urządzenie nie jest w stanie zastąpić kompetencji, troski i współczucia, jakie daje człowiek pragnący służyć choremu i cierpiącemu.

To właśnie pielęgniarki są przy nas w najtrudniejszych chwilach życia. Zawsze gotowe nieść pomoc, wysłuchać, powiedzieć coś ciepłego. Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek jest więc znakomitą okazją, żeby docenić ich pracę, zaangażowanie i wybór wyjątkowego zawodu.


Źródło: Puls Medycyny - https://pulsmedycyny.pl/12-maja-miedzynarodowy-dzien-pielegniarki-i-poloznej-894061


11/05/2022

EUROPEJSKA NOC MUZEÓW

 

czyli impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych.

Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo.

Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy.

W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.

Noc Muzeów w Warszawie – to jedna z najpopularniejszych kulturalnych imprez. Wydarzenie polega na udostępnianiu muzeów, galerii, instytucji kulturalnych i zabytkowych obiektów w wybranym dniu w godzinach nocnych.

Tej nocy specjalnie dla coraz większej ilości odwiedzających organizatorzy przygotowują także wyjątkowe atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, warsztaty, warsztaty i atrakcje dla dzieci itp. Do warszawskiej edycji Nocy Muzeów z roku na rok przystępuje coraz to więcej instytucji z Warszawy i okolic.



Wszelkie informacje na temat tegorocznej Nocy Muzeów , która odbędzie się już 14 maja, można znaleźć w interaktywnym informatorze, który jest dostępny na stronie kultura.um.warszawa.pl(otwiera się w nowej karcie), a także w aplikacji Going, gdzie przygotowana będzie również selekcja ciekawych wydarzeń dla dzieci.


Źródła: 

Noc Muzeów – Wikipedia, wolna encyklopedia

09/05/2022

TYDZIEŃ BIBLIOTEK


Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.


W tym roku hasło, które będzie mu przyświecało, to:

"Znajdziesz mnie w bibliotece".



Z tej okazji przedstawiamy wam 

najciekawsze biblioteki świata



10 CIEKAWOSTEK O BIBLIOTEKACH:

1. Na początek ciekawostka historyczna. W starożytnym Egipcie wszystkie okręty odwiedzające miasto zmuszone były oddać wszelkie posiadane książki do Biblioteki Aleksandryjskiej w celu ich skopiowania. Oryginały zostawały w Bibliotece, a kopia wracała do właściciela.

2. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, w Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych niż McDonalds’ów. Pracuje w nich 126,300 bibliotekarzy. To mniej więcej tylu, ilu mieszkańców liczy Opole albo Gorzów Wielkopolski.

3. Niektóre niemieckie miasta mają u siebie „Biblioteki Sztuki”, gdzie za kilka euro można wypożyczyć obrazy i rzeźby. Przez kilka miesięcy zdobią dom wypożyczającego, który może chwalić się „swoją” ambitną kolekcją.

4. Gdyby wszystkie książki z Biblioteki Kongresu USA zdigitalizować, zajęłyby ok. 15 terabajtów. Biblioteka jest największą tego typu instytucją na świecie. W jej zbiorach znajduje się „ponad 162 mln różnego rodzaju dokumentów, w tym m.in. ponad 38,6 mln książek, 70,3 mln rękopisów, 5,6 mln map i atlasów, 14,2 mln fotografii, 17,1 mln mikrofilmóworaz 7,2 mln dokumentów muzycznych w ponad 470 językach”

5. Biblioteka na Uniwersytecie Harvarda posiada w swojej kolekcji książki oprawione w ludzką skórę. Trzy tomy odkryto kilka lat temu, ale podejrzewa się, że w bibliotece może być ich więcej. Jedną z nich jest XVII-wieczny traktat o prawie hiszpańskim, w którym można znaleźć taką adnotację:

"oprawa tej książki to wszystko, co pozostało po moim przyjacielu Jonasie Wright, który został żywcem obdarty ze skóry przez Wavuma [afrykańskie plemię] czwartego dnia miesiąca sierpnia 1632 roku. Król Mbesa dał mi tę książkę, która wcześniej należała do biednego Jonasa, razem z kawałkiem jego skóry, przeznaczonej na oprawę. Niech spoczywa w pokoju"

6. W Norwegii możesz oddać książkę w dowolnej bibliotece w kraju, niezależnie od tego, gdzie została wypożyczona. Większość bibliotek posiada wrzutnie i skrzynki, dlatego można zrobić o dowolnej porze. Co ciekawe, nie obowiązuje tam limit wypożyczanych jednorazowo książek

7. W bibliotece w Oakland (Kalifornia) można wypożyczyć 3500 narzędzi. Być może jest to jakiś pomysł na przyciągnięcie mężczyzn do biblioteki? Wyobraźcie to sobie: przychodzą po wyrzynarkę, a wychodzą z „Królem” Twardocha 😉

8. Nie wszystkie biblioteki wymagają ciszy. Biblioteka Tikkurila w Vantaa w Finlandii ma specjalne pomieszczenie do karaoke, gdzie goście mogą wykonywać tysiące piosenek. (W Finlandii jest wielu miłośników tej formy rozrywki). Szczęśliwie, nie przeszkadza się innym odwiedzającym bibliotekę – pokój jest całkowicie dźwiękoszczelny.

9. W bibliotece w Anchorage na Alasce można wypożyczać wypchane zwierzęta, kości, futra. Futro niedźwiedzia i wilka są jednymi z częściej wypożyczanych przedmiotów, są bowiem wykorzystywane podczas harcerskich uroczystości.

10. W Bibliotece Joanina na Uniwersytecie w Coimbrze w Portugalii mieszka sporo nietoperzy. Nikt nie zamierza ich stamtąd wyganiać, ponieważ zjadają insekty, które mogłyby zagrażać książkom. Załoga biblioteki zakrywa stoły na noc, a rano usuwa guano…


Na deser jeszcze jedna prezentacja:

https://view.genial.ly/608eec52dbec970d18f759ee

Źródła: LubimyCzytać, Kickassfacts, Mentalfloss, Wikipedia



06/05/2022

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA

8 maja obchodziliśmy święto bibliotekarzy.

Z tej okazji krótkie przypomnienie...




Oto infografika krótko omawiająca naszą pracę:



i to samo w postaci prezentacji:

BIBLIOTEKARZ TO...



a... NAUCZYCIEL-BIBLIOTEKARZ?

właściwie kto to jest?

Oto 12 profesji, jakie łączy w sobie ten jeden zawód:

ZAJRZYJ POD KAŻDY PIKTOGRAM :)

 



Zapraszamy uczniów ostatniej klasy szkoły podstawowej na próbny egzamin ósmoklasisty z nagrodami! To najlepsza okazja, aby zweryfikować zdobytą wiedzę na miesiąc przed właściwym egzaminem i wychwycić ewentualne braki. 

Próbne egzaminy ósmoklasisty będą odbywać się w godzinach popołudniowych, żeby nie kolidowały z lekcjami w szkole. Nad opracowaniem arkuszy z zadaniami czuwają egzaminatorzy CKE oraz OKE. 

Egzaminy będą odbywały się w całości zdalnie, za pośrednictwem internetu, w serwisach Mathematics.live oraz Dyktanda.pl.

Dokładne daty i godziny próbnych egzaminów, oraz link do zapisu zamieszczone są na poniższej stronie:

PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

Udział jest zupełnie bezpłatny. Ponadto organizatorzy zadbali o atrakcyjne nagrody rzeczowe dla najlepszych oraz nagrody gwarantowane dla wszystkich uczestników!

https://mathematics.live/pl/konkurs/ogolnopolski-egzamin-osmoklasisty

Serdecznie prosimy o poinformowanie Państwa uczniów o naszym wydarzeniu poprzez publikację powyższej wiadomości wraz z linkiem na Państwa stronie internetowej oraz na profilach w mediach społecznościowych. Z góry dziękujemy!

Serdecznie pozdrawiamy,

Zespół Dyktanda.pl i Mathematics.live

Krajowy Dzień Położnych


Pomysł na święto zrodził się pod koniec lat 80. XX wieku na konferencji Międzynarodowej Konfederacji Położnych w Holandii. Międzynarodowy Dzień Położnej pierwszy raz obchodzono 5 maja 1991 roku. Jego ideą jest podkreślenie i docenienie roli, jaką odgrywają położne w codziennym życiu.

Cały świat obchodzi to święto właśnie 5 maja. Tymczasem mało kto wie, że polskie położne mają swoje własne święto... 

Polskie położne całkowicie oddolnie, same z siebie, bez oficjalnego ustanowienia, wiele lat temu przyjęły jako jako najważniejszą w roku dla nich datę na 8 maja. To rocznica urodzin bohaterskiej polskiej położnej - Stanisławy Leszczyńskiej.

W czasie II wojny światowej Stanisława pomagała Żydom, za co sama trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Tam, pomimo sprzeciwów niemieckich lekarzy i urągających godności ludzkiej warunków, przyjmowała na świat dzieci więźniarek. Mimo faktu, że groziła jej za to śmierć, starała się zrobić wszystko, by jak najgodniej i najlepiej zaopiekować się ciężarnymi kobietami i przychodzącymi na świat maluszkami.

W ciągu dwóch lat przyjęła ponad 3 tysiące porodów. Swoje szokujące wspomnienia spisała w „Raporcie położnej z Oświęcimia”.

- Nawet okrutny dr Mengele, lekarz z obozu Birkenau, autor eksperymentów pseudomedycznych na więźniarkach, nie mógł wyjść z podziwu nad jej osiągnięciami zawodowymi w niewyobrażalnie złych warunkach. Statystyki dotyczące porodów przyjmowanych przez Stanisławę Leszczyńską były niesamowite. Lepsze niż w najznakomitszych niemieckich klinikach położniczych ówczesnych czasów - podkreśla Ewa Janiuk, znana opolska położna i wiceszefowa Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Stanisława Leszczyńska przeżyła obóz, zmarła w roku 1974 roku. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny, w który zaangażowane są m.in. polskie położne.


Źródło: 8 maja to w Polsce Dzień Położnej i rocznica urodzin Stanisławy Leszczyńskiej, która jest ikoną położnictwa | Nowa Trybuna Opolska (nto.pl)


02/05/2022

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

 

Powszechnie mówi się, że 3 maja 1791 uchwalono drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. 


W okresie zaborów Polski celebrowanie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Polacy, którzy odważyli się obchodzić publicznie to święto byli karani. 


W latach 1916-1918 po wycofaniu się wojsk i władz rosyjskich z obszaru tzw. kongresowego Królestwa Polskiego, uroczyste obchody rocznicy Konstytucji 3 maja organizowano w wielu miastach.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946. Święto zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. Dopiero w roku 1981 ponownie świętowano to historyczne wydarzenie.

Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 roku.

Czy jednak rzeczywiście był to dopiero trzeci na świecie dokument ustanawiający porządek prawny i podział władzy? Otóż NIE!


Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że faktycznie pierwszą ustawą zasadniczą na świecie była konstytucja Nihil Novi z 1505 r


.




Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej


2 maja 

WYWIEŚ BIAŁO-CZERWONĄ FLAGĘ 

I BĄDŹ DUMNY, ŻE JESTEŚ POLAKIEM


To polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 obchodzone jest nieprzypadkowo w dniu 2 maja. 

Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. 

W latach PRL właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. 

Ustawa stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Są one odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie: 

  • biały reprezentuje srebro. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie.
  • czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.

Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji, dlatego NIE SĄ flagami. 

Polska flaga jako symbol narodowy jest prawnie chroniona – należy traktować ją z szacunkiem i prezentować wedle określonych reguł. Wywieszając flagę, powinniśmy pamiętać o tym, że musi być ona czysta, wyprasowana i niepostrzępiona.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat propaguje zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. To w MSWiA powstał specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”. Przed Dniem Flagi RP warto przypomnieć sobie te zasady. Publikacja wskazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi. 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina, że na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami.

Flaga państwowa podlega ochronie prawnej i jej zniszczenie lub obelżywe traktowanie traktowane jest jako obraza narodu.Polskie symbole narodowe chronione są przez przepisy Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, art. 137 par. 1 Kodeksu karnego, a także przepisy ustawy o ochronie znaku Polski Walczącej i Kodeks wykroczeń. 


Źródła:
Kiedy znieważamy flagę i hymn? (prawo.pl)
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – Wikipedia, wolna encyklopedia
Flaga państwowa – Wikipedia, wolna encyklopedia
2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - Portal Gov.pl (www.gov.pl)


DZIEŃ POLONII

I POLAKÓW ZA GRANICĄ

2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą - polskie święto, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Senatu RP w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.