obchodzony jest 27 października. Został proklamowany przez UNESCO w 2005 roku w celu zwrócenia uwagi na ten rodzaj dziedzictwa i jego znaczenie dla historii, zwłaszcza ostatniego stulecia, oraz dla rozumienia – przez obecne i przez przyszłe pokolenia – nas samych i świata w którym żyjemy, z całym jego bogactwem różnorodności kultur, społeczeństw i doświadczeń. Dzień wpisuje się także w zapisaną w Konstytucji UNESCO misję Organizacji promowania „swobodnego obiegu myśli w słowie i obrazie”. Data jest rocznicą uchwalenia przez UNESCO w 1980 roku Zalecenia w sprawie Ochrony i Zachowania Ruchomych Obrazów – pierwszego aktu normatywnego o globalnym zasięgu, poświęconego filmowi jako dziedzictwu ludzkości.
Hasło przewodnie tegorocznych obchodów „Twoje okno na świat” podkreśla to wyjątkowe znaczenie dziedzictwa audiowizualnego. Materiały audiowizualne pozwalają nam obserwować wydarzenia, w których nie możemy uczestniczyć, wsłuchiwać się w głosy z przeszłości oraz tworzyć historie, które służą informacji i rozrywce – w tym sensie obiekty dziedzictwa dokumentalnego stanowią dla nas okno na świat, którego bez nich nie moglibyśmy otworzyć.
Przekaz materiałów audiowizualnych jest wyjątkowo sugestywny przez to, że oddziałując obrazem i dźwiękiem, docierają jednocześnie do różnych poziomów percepcji. Czas pandemii jeszcze bardziej podkreśla ich znaczenie dokumentacyjne, a także konieczność korzystania z tych zasobów w sposób kompetentny.
Źródła:
Strona Dnia w Stowarzyszenia Archiwów Audiowizualnych - CCAAA