29/10/2021

31.10. - DZIADY

W folklorze słowiańskim "dziady" to określenie na duchy przodków oraz zbiór przedchrześcijańskich obrzędów, rytuałów i zwyczajów, które były im poświęcone. Istotą tych obrzędów było „obcowanie żywych z umarłymi”, a konkretnie nawiązywanie relacji z duszami przodków, okresowo powracającymi do siedzib z czasów swojego życia. Celem działań obrzędowych było pozyskanie przychylności zmarłych, których uważano za opiekunów w sferze płodności i urodzaju. 

Nazwa „dziady” używana była w poszczególnych gwarach głównie na terenach Białorusi, Polesia, Rosji i Ukrainy (niekiedy także na obszarach pogranicznych, np. Podlasie, Obwód smoleński, Auksztota), jednak pod różnymi innymi nazwami (pominki, przewody, radecznica, zaduszki) funkcjonowały bardzo zbliżone praktyki obrzędowe, powszechne wśród Słowian i Bałtów, a także w wielu kulturach europejskich, a nawet pozaeuropejskich.

Dziady jesienne obchodzono w noc z 31 października na 1 listopada.

1.11. - UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

    

W Polsce jeszcze na początku XX wieku podczas uroczystości Wszystkich Świętych szczególną czcią otaczano żebraków i tzw. proszalnych dziadów, siedzących zazwyczaj przed wejściem do kościołów i na cmentarzach. Na tę okazję gospodynie wypiekały specjalne małe chlebki, zwane powałkami lub heretyczkami. Pieczono je dzień lub dwa wcześniej, gdyż 1 listopada, gdy dusze przodków wracały do swoich domów, nie wolno było rozpalać ognia. Piec miał być bowiem ulubionym miejscem przebywania duchów. Uważano, że jeśli ktoś tego dnia piecze chleb, domostwu grozi pożar.

2.11. - WSPOMNIENIE WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH

Dzień Zaduszny, nazywany także Zaduszkami wywodzi się z modlitw i mszy odprawianych za zmarłych zakonników w średniowiecznych klasztorach. Za inicjatora obchodów tego święta uważany jest św. Odylon, przełożony słynnego opactwa w Cluny. 

Na początku VII wieku św. Izydor z Sewilli zalecał mszę w intencji zmarłych w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego. Na początku IX wieku opat klasztoru w Fuldzie imieniem Egil zalecał odprawianie mszy i odmawianie psalmów za zmarłych braci w dniu 17 grudnia, w rocznicę śmierci założyciela klasztoru opata Sturmiusza. Amalary z Metzu (zm. ok. 850) postulował objęcie tym zwyczajem wszystkich zmarłych wiernych. Wskazywał na potrzebę modlitwy co najmniej raz w roku. On pierwszy zaproponował przeznaczenie na nią dnia po 1 listopada. 

27/10/2021

ŚWIATOWY DZIEŃ DZIEDZICTWA AUDIOWIZUALNEGO

obchodzony jest 27 października. Został proklamowany przez UNESCO w 2005 roku w celu zwrócenia uwagi na ten rodzaj dziedzictwa i jego znaczenie dla historii, zwłaszcza ostatniego stulecia, oraz dla rozumienia – przez obecne i przez przyszłe pokolenia – nas samych i świata w którym żyjemy, z całym jego bogactwem różnorodności kultur, społeczeństw i doświadczeń.  Dzień wpisuje się także w zapisaną w Konstytucji UNESCO misję Organizacji promowania „swobodnego obiegu myśli w słowie i obrazie”. Data jest rocznicą uchwalenia przez UNESCO w 1980 roku Zalecenia w sprawie Ochrony i Zachowania Ruchomych Obrazów – pierwszego aktu normatywnego o globalnym zasięgu, poświęconego filmowi jako dziedzictwu ludzkości.


Hasło przewodnie tegorocznych obchodów „Twoje okno na świat” podkreśla to wyjątkowe znaczenie dziedzictwa audiowizualnego. Materiały audiowizualne pozwalają nam obserwować wydarzenia, w których nie możemy uczestniczyć, wsłuchiwać się w głosy z przeszłości oraz tworzyć historie, które służą informacji i rozrywce – w tym sensie obiekty dziedzictwa dokumentalnego stanowią dla nas okno na świat, którego bez nich nie moglibyśmy otworzyć.

Przekaz materiałów audiowizualnych jest wyjątkowo sugestywny przez to, że oddziałując obrazem i dźwiękiem, docierają jednocześnie do różnych poziomów percepcji. Czas pandemii jeszcze bardziej podkreśla ich znaczenie dokumentacyjne, a także konieczność korzystania z tych zasobów w sposób kompetentny.


Źródła:

Strona Dnia w portalu UNESCO

Strona Dnia w Stowarzyszenia Archiwów Audiowizualnych - CCAAA

Program Pamięć Świata

22/10/2021

ŚWIETLICOWY TURNIEJ SZACHOWY

 

Biblioteka to nie tylko książki. Kibicujemy też naszym szkolnym szachistom.

Uczniowie klasy 3A biorą udział w Świetlicowym Turnieju Szachowym. 

We wrześniowych rozgrywkach najlepszymi okazali się:

 Agata Górska i Piotr Wojtas (I miejsce), 

Lena Wasiluk i Antoni Śliwiński (II miejsce) 

oraz 

Aleksandra Popławska i Adrian Krejdyner-Pyrek.

20/10/2021

III NOC KSIĘGARŃ

22 października 2021 roku zorganizowana zostanie trzecia edycja ogólnopolskiego festiwalu księgarń i czytelników. Ponad 100 księgarń kameralnych z całej Polski przygotowuje bogaty program spotkań autorskich, debat, dyskusji, warsztatów i koncertów – każdy miłośnik książek, niezależnie od wieku i upodobań czytelniczych, znajdzie w nim coś dla siebie.


Zachęcam do zapoznania się z Programem Wydarzenia


Źródło: Noc Księgarń 2021 (nocksiegarn.pl)

18/10/2021

AKCJA: UZUPEŁNIANIE KSIĘGOZBIORU

 
Czas na pierwsze podsumowanie naszej akcji. 

Dotychczas do biblioteki trafiło całkiem sporo książek o bardzo różnej tematyce i kierowanych do adresatów w różnym wieku i o różnorodnych zainteresowaniach. 

Część z nich to wydawnictwa albumowe, inne - encyklopedyczne, część to bajki, opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, niektóre mogą służyć do nauki czytania. Jest też kilka lektur szkolnych. 

Podarowane nam książki, po ich opracowaniu technicznym i rzeczowym, sukcesywnie trafiają na półki wypożyczalni, a następnie do waszych rąk. 

Zachęcamy was do dalszego wzbogacania naszej oferty.


                                                 
                            

15/10/2021

Dzień Dziecka Utraconego


w Stanach Zjednoczonych oficjalnie obchodzony jest jako Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych (Pregnancy and Infant Loss Remembrance Day) już od 1988 roku.


Idea 15 października jest związana z potrzebą zmiany sposobu postrzegania przez społeczeństwo problemów, z jakimi borykają się rodzice po stracie dziecka. 

Data ma znaczenie symboliczne – ciąża od początku stycznia trwa właśnie do połowy tego jesiennego miesiąca.

Obecny rozwój medycyny niewątpliwie pomógł wielu dzieciom i ich rodzicom. Wiedza lekarzy i specjalistyczna aparatura umożliwiają wyleczenie wielu chorób, będących dawniej wyrokiem śmierci. Jednak mimo najwspanialszego postępu medycyny, dzieci będą umierać zawsze. Tym ważniejsze jest, by takie tragedie nie były tematem tabu, by nie pozostawiać osieroconych rodziców w społecznej próżni, lecz by umożliwić im pełne przeżycie żałoby i uwrażliwić społeczeństwo na problemy i uczucia rodziców po stracie.

Rodzice, którzy doświadczyli poronienia czy śmierci dziecka w czasie porodu, bądź później, do końca życia muszą zmagać się z tym doświadczeniem. 

To szczególne święto obchodzone jest przez rodziców i bliskich dzieci zmarłych przedwcześnie, dla których jest to moment pamięci i refleksji. W ten dzień mogą zamanifestować swoją miłość do utraconego dziecka. W USA, skąd wywodzi się ta idea, rodzice przypinają do ubrania błękitno-różowe kokardki.


13/10/2021

ŚWIĘTO PRACOWNIKÓW OŚWIATY

14. października przypada: 
Jest to święto nauczycieli (w tym nauczycieli-bibliotekarzy i wychowawców świetlic szkolnych), wychowawców (w tym wychowawców w Świetlicach, Bursach, Ośrodkach Wychowawczych itp.), pedagogów oraz wszystkich pracowników oświaty tj. również pracowników administracyjnych (sekretarzy, administratorów, kadrowych...) i personelu pomocniczego (szkolnych woźnych, szatniarzy, konserwatorów, dozorców, kucharek...), którzy dbają o dokumentację urzędową, a także o warunki i sprawność sprzętów używanych w placówkach.

Obchodzony jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej,  która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Komisja Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) - była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Powołana została przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Historia Dnia Nauczyciela w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Z tym, że początkowo obchodzono go w innym terminie - podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Konferencja została zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. 

Datę zmieniła Ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 roku, zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, która wprowadziła Dzień Nauczyciela obchodzony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. 

W 1982 roku Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastąpiła Karta Nauczyciela, zmieniając nazwę święta na Dzień Edukacji Narodowej oraz wprowadzając przepis: Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty (…).



12/10/2021

KONKURS

DYKTANDO Z OKAZJI ŚWIĘTA EDUKACJI



Portal edukacyjny www.dyktanda.pl serdecznie zaprasza wszystkich uczniów i nauczycieli do udziału w specjalnym dyktandzie z okazji Święta Edukacji Narodowej!

Udział w dyktandzie jest bezpłatny! Pod uwagę brana będzie poprawność rozwiązywania oraz czas (im szybciej, tym lepiej). 

Dyktando rozgrywane będzie w dwóch kategoriach:
  • dla Uczniów o godzinie 19:00 (14.10.2021 r.)
  • dla Nauczycieli o godzinie 20:00 (14.10.2021 r.)
Na wszystkich uczestników czekają nagrody.

Aby dołączyć do Dyktanda na Święto Edukacji Narodowej wystarczy zalogować lub zarejestrować się w serwisie Dyktanda.pl, a następnie kliknąć przycisk “Zapisz się do konkursu” znajdujący się na poniższej stronie:

Dyktanda konkursowe pojawią się o wskazanych godzinach (tj. o 19:00 dla uczniów i o 20:00 dla nauczycieli).

11/10/2021

XXIV Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

odbędą się w dniach 14-17 października 2021 r. i będą inspirowane twórczością wybitnego polskiego futurologa Stanisława Lema, który napisał, że człowiek żyje zmianą. 

Przemiany i modyfikacje stały się wszechobecne w każdej dziedzinie, dlatego Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie otwierają się na zmiany. Tegoroczna edycja Targów będzie wydarzeniem, które połączy tradycyjną formułę targów w hali z działaniami online na Wirtualnej Platformie.

Obok Wystawcy Stacjonarnego pojawi się nowy status Wystawcy Online. Poza przygotowywaniem standardowych stoisk i konferencji w przestrzeni wystawienniczej, oferujemy Wystawcom i Zwiedzającym możliwość uczestniczenia w wydarzeniu w formie online.

Szczegółowy program Targów znajduje się pod linkiem: 
Program Towarzyszący - Targi Książki w Krakowie (ksiazka.krakow.pl)

Źródło: Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie (ksiazka.krakow.pl)

08/10/2021

ROK 2021

Rok Tadeusza Różewicza

Urodził się w Radomsku w 9 X 1921 r.
 

Debiut Różewicza miał miejsce jeszcze przed II wojną. Publikował na łamach tytułów prasowych jak „Pod znakiem Marii” oraz „Czerwone Tarcze”. W 1944 roku ukazał się zbiór pt. „Echa Leśne”, natomiast w 1946 roku jego proza i poezja satyryczna „W łyżce wody”. Jednak jego formalny debiut to dopiero tom „Niepokój” wydany w 1947 roku. 

Poezja Różewicza jest wyrazem kondycji człowieka osamotnionego, jak gdyby samego w obcym środowisku, zagubionego, który szuka świata wartości w świecie zniszczonym przez kataklizm wojenny. Totalitaryzm, obojętność i okrucieństwo – to autor zaznacza i do tego kontrapunktuje potrzebę kultywowania wartości podstawowych. 

Tom poezji Różewicza pt. „Czerwona rękawiczka” wywołał reakcje polskiej krytyki powojennej. Powstała później jego „Kartoteka”, czyli utwór będący teatrem absurdu. Różewicz wtedy okazał się być reformatorem. Powstał wówczas jego tak zwany „śmietnik”. Ten typ tekstu to na przykład „Przygotowanie wieczoru autorskiego”. 

W roku 1991 Różewicz został Honorowym Obywatelem Miasta Radomska. W roku 1999 natomiast odebrał laury Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta. Otrzymał też Nagrodę Literacką „Nike” w roku 2000. 

Jest obok takich jak Gombrowicz jednym z najczęściej tłumaczonych krajowych pisarzy, jego książki przełożono na 49 języków. 

Zmarł we Wrocławiu w dniu 24 kwietnia 2014 roku.

Źródło: https://zyciorysy.info/tadeusz-rozewicz/ | Zyciorysy.info


07/10/2021

NAGRODA NOBLA 2021


Nagroda Nobla to wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, ustanowione ostatnią wolą fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu, Alfreda Nobla.

Każdy z laureatów otrzymuje złoty medal i dyplom honorowy. Nagroda Nobla ma także wymiar finansowy, aby mógł kontynuować swoje badania lub prace bez konieczności zabiegania o fundusze.

Pierwsza uroczystość wręczenia tej nagrody odbyła się w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w 1901.


W tym roku laureatami Nagrody zostali

W DZIEDZINIE LITERATURY:

Abdulrazak Gurnah - pisarz, który porusza temat emigracji. Sam pochodzi z Tanzanii, z wyspy Zanzibar. Urodził się w 1948 roku. W wieku 20 lat wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął studia, a następnie został wykładowcą na wydziale anglistyki Uniwersytetu Kent. Jest specjalistą z zakresu kolonializmu i rasizmu.

Wyróżniono go "za bezkompromisową i pełną współczucia penetrację skutków kolonializmu i losów uchodźców w przepaści między kulturami i kontynentami".

Jego najbardziej znanymi książkami są: "Raj" (1994), który znalazł się na krótkiej liście zarówno Nagrody Bookera, jak i Whitbread Prize, "Dezercja" (2005) i "By the Sea" (2001).


W DZIDZINIE CHEMII:

Benjamin List i David MacMillan za „za rozwój asymetrycznej organokatalizy”. Miało to ogromny wpływ na badania farmaceutyczne i uczyniło chemię bardziej ekologiczną


W DZIEDZINIE FIZYKI:

laureatami Nagrody zostali:

Syukuro Manabe i Klaus Hasselmann za "fizyczne modelowanie klimatu Ziemi, ilościowe określanie zmienności i wiarygodne przewidywanie globalnego ocieplenia"

oraz

Giorgio Parisi za "za odkrycie wzajemnego oddziaływania nieporządku i fluktuacji w układach fizycznych od skali atomowej do planetarnej". Jego odkrycia należą do najważniejszych wkładów do teorii systemów złożonych.


W DZIEDZINIE MEDYCYNY:

David Julius i Ardem Patapoutian za "odkrycie receptorów temperatury i dotyku".


W DZIEDZINIE EKONOMII:

David Card za wkład empiryczny w ekonomię pracy 

oraz 

Joshua Angrist i Guido Imbens za ich wkład metodologiczny w analizę na temat przyczyn i skutków. 


POKOJOWA NAGRODA NOBLA :

czyli nagroda za „najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział i promocję stowarzyszeń pokojowych”, a w szczególności „rozbrojenie, zmniejszenie potencjałów militarnych i zapobieganie konfliktom zbrojnym” (wytyczne fundatora) trafiła do dziennikarzy:

Marii Ressy z Filipin oraz Dmitrija Muratowa z Rosji za działania na rzecz ochrony wolności słowa, która jest „warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju”.



06/10/2021

VII NOC BIBLIOTEK 2021

odbędzie się 

w sobotę 9 października 2021 roku

Akcji towarzyszyć będzie hasło:

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.


Szczegóły akcji w Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe w Warszawie znajdują się pod linkiem: Program


05/10/2021

SPOTKANIE AUTORSKIE



We wtorek (5 października) uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Panią Agnieszką Waszak. 


Podczas kosmicznej lekcji dzieci poleciały rakietą wraz z bohaterką książki "Mysia w kosmosie" i poznały wiele pojęć związanych z układem słonecznym i kosmosem w ogóle. Zobaczyły jak wygląda i przekonały się jaki w dotyku jest meteoryt.


Czytanym wierszom-bajkom towarzyszyła prezentacja złożona z ożywionych ilustracji.

Na zakończenie chętni mogli zakupić książkę wraz z osobistą dedykacją autorki.

04/10/2021

Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy

Uroczystości związane z zakończeniem obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego odbywały się w sobotę w parku Orlicz-Dreszera. 

Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy to święto ustanowione w 2015 roku. To także dzień, w którym warszawiacy wspominają wszystkich bohaterów sierpniowego zrywu. 2 października 1944 roku po 63 dniach krwawych walk z wojskami niemieckimi przedstawiciele Komendy Głównej AK podpisali układ o zaprzestaniu działań wojennych w stolicy.

Zaplanowany na kilka dni bój trwał ponad dwa miesiące i stał się dla powojennej Europy przykładem niebywałego patriotyzmu, bohaterstwa i oddania narodowej sprawie. Był też zrywem, za który Warszawa zapłaciła drogo nie tylko krwią swoich obrońców, ale także niemal całkowitym zrównaniem miasta z ziemią.

Od godziny 5.00 rano obowiązuje zawieszenie broni. Tego dnia, do godziny 19.00 Warszawę opuszcza około16 tys. mieszkańców. Po dwóch dniach ewakuacji w Śródmieściu pozostaje nadal ponad 80 proc. ludności cywilnej.

Działania wojenne ustają o godzinie 21.00 czasu polskiego. Obie strony podpisują formalny układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. W Ożarowie zostaje formalnie podpisany układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Sygnatariuszem ze strony niemieckiej jest gen. Erich von dem Bach, zaś ze strony polskiej – płk dypl. Kazimierz Iranek-Osmecki „Heller” i ppłk dypl. Zygmunt Dobrowolski „Zyndram”.

Najważniejsze ustalenia umowy kapitulacyjnej obejmują:

  • Przyznanie Powstańcom, także tym, którzy dostali się do niewoli od 1 sierpnia 1944 poczynając, uprawnień wynikających z konwencji genewskiej z dnia 27 sierpnia 1929, dotyczącej postępowania z jeńcami wojennymi;
  • Powstańcy nie będą ponosić odpowiedzialności za działalność wojskową i polityczną przed Powstaniem;
  • Oddziały Armii Krajowej mają opuszczać miasto dla złożenia broni w dniach 4 i 5 października;
  • Wobec ludności cywilnej, ewakuowanej z Warszawy, nie będą wyciągane żadne konsekwencje w związku z działalnością we władzach i administracji cywilnej

Warszawa pamięta. Z okazji rocznicy końca Powstania w parku Orlicz-Dreszera na Mokotowie odbyła się uroczystość, podczas której sztafeta pokoleń odprowadziła "ogień pamięci", który płonął przez 63 dni przy pomniku "Mokotów Walczący 1944", do Grobu Nieznanego Żołnierza,  flaga została opuszczona, a na placu Krasińskich odsłonięty został nowy pomnik, stanowiący uhonorowanie ofiary Powstańców Warszawskich. Tym razem upamiętnienia doczekały się kobiety, które były żołnierkami, sanitariuszkami, łączniczkami w oddziałach powstańczych.

Pomnik to przedstawienie trzech kobiet trzymających się za ręce. Jego autorką jest Monika Osiecka. W sobotę został odsłonięty w parku Krasińskich.

01/10/2021

BIBLIOTEKA PUBLICZNA ZAPRASZA

 


https://bppragapd.pl/n,nakretki-zbieramy-psiakom-pomagamy-akcja-biblioteki-na-egipskiej

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 PAŹDZIERNIK 2021


Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają 1999 r., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, które przypadły na czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, a poszczególne szkoły same decydują, jaką datę w październiku wybrać. Wiele z nich zresztą decyduje się na bardziej rozbudowane obchody, które czasem trwają przez cały październik.

W tym roku tematem przewodnim obchodów są: 
baśnie i legendy z całego świata.