03/02/2023

KANDYDACI NA PATRONA SZKOŁY

 Komisja, w której skład weszli:

przedstawiciele Rady Pedagogicznej

przedstawiciele Rady Rodziców

przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego

spośród wielu kandydatur na patrona naszej szkoły, wybrała trzech. Są to:


KRÓL JADWIGA ANDEGAWEŃSKA

pierwsza kobieta będąca rzeczywistym władcą (KRÓLEM), a nie jedynie królową (żoną króla pełniącą wyłącznie funkcje reprezentacyjne). Jedna z zaledwie dwóch kobiet w historii Polski, która dostąpiła tego zaszczytu. 

Miała realny wpływ na sytuację polityczną średniowiecznej Polski, władała własnym (niezależnym, od męża) majątkiem, dbała o oświatę i kulturę założyła późniejszy Uniwersytet Jagielloński. Jedyny Polski Monarcha, który został wyniesiony na ołtarze.



KRÓL STANISŁAW AUGUST PONIATOWSKI

kontrowersyjny władca XVIII wiecznej Polski, któremu przyszło władać w bardzo trudnej rzeczywistości politycznej.

Ocena jego panowania pozostaje przedmiotem sporów. Doceniany jako inicjator i współautor reform ustrojowych przeprowadzonych przez Sejm Czteroletni, jeden z głównych autorów Konstytucji 3 maja oraz jako mecenas nauki i sztuki, Stanisław August był równocześnie krytykowany jako król wybrany na tron polski dzięki poparciu cesarzowej Imperium Rosyjskiego Katarzyny II, oraz za to, że nie zdołał zapobiec rozbiorom Rzeczypospolitej i przystąpił do konfederacji targowickiej.


MARIA SKŁODOWSKA- CURIE

Była prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

Nagrodą Nobla została wyróżniona po raz pierwszy w 1903 – z fizyki, wraz z mężem Pierre’em Curie i z Henrim Becquerelem, za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w 1911 – z chemii za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. Należy do grona jedynie czterech osób, który otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz. Wśród nich jest jedną z dwóch, które otrzymały nagrody w różnych dyscyplinach. W tej czwórce jest też jedyną kobietą