14/10/2022

ŚWIĘTO PRACOWNIKÓW OŚWIATY

 14. października przypada: 

Jest to święto nauczycieli (w tym nauczycieli-bibliotekarzy i wychowawców świetlic szkolnych), wychowawców (w tym wychowawców w Świetlicach, Bursach, Ośrodkach Wychowawczych itp.), pedagogów oraz wszystkich pracowników oświaty tj. również pracowników administracyjnych (sekretarzy, administratorów, kadrowych...) i personelu pomocniczego (szkolnych woźnych, szatniarzy, konserwatorów, dozorców, kucharek...), którzy dbają o dokumentację urzędową, a także o warunki i sprawność sprzętów używanych w placówkach.

Obchodzony jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej,  która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Komisja Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) - była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Powołana została przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Historia Dnia Nauczyciela w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Z tym, że początkowo obchodzono go w innym terminie - podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Konferencja została zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. 

Datę zmieniła Ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 roku, zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, która wprowadziła Dzień Nauczyciela obchodzony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. 

W 1982 roku Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastąpiła Karta Nauczyciela, zmieniając nazwę święta na Dzień Edukacji Narodowej oraz wprowadzając przepis: Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty (…).