14/10/2022

ŚWIĘTO PRACOWNIKÓW OŚWIATY

 14. października przypada: 

Jest to święto nauczycieli (w tym nauczycieli-bibliotekarzy i wychowawców świetlic szkolnych), wychowawców (w tym wychowawców w Świetlicach, Bursach, Ośrodkach Wychowawczych itp.), pedagogów oraz wszystkich pracowników oświaty tj. również pracowników administracyjnych (sekretarzy, administratorów, kadrowych...) i personelu pomocniczego (szkolnych woźnych, szatniarzy, konserwatorów, dozorców, kucharek...), którzy dbają o dokumentację urzędową, a także o warunki i sprawność sprzętów używanych w placówkach.

Obchodzony jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej,  która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Komisja Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) - była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Powołana została przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Historia Dnia Nauczyciela w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Z tym, że początkowo obchodzono go w innym terminie - podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Konferencja została zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. 

Datę zmieniła Ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 roku, zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, która wprowadziła Dzień Nauczyciela obchodzony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. 

W 1982 roku Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastąpiła Karta Nauczyciela, zmieniając nazwę święta na Dzień Edukacji Narodowej oraz wprowadzając przepis: Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty (…).



06/10/2022

7 października - Noc Księgarń

 Grafika przedstawiająca księgarnie przy ruchliwej ulicy, na szyldzie widnieje napis: "Noc Księgarń 7 października 2022".

Już po raz czwarty odbędzie się Noc Księgarń, wyjątkowe wydarzenie z udziałem ponad 150 miejsc z całej Polski, w tym 34 w stolicy. Akcji patronuje Prezydent m. st. Warszawy.

Spotkania autorskie, debaty, dyskusje, warsztaty, pokazy filmów, koncerty, spacery literackie, kiermasze - wszyscy kochający książki, niezależnie od wieku i upodobań, znajdą coś dla siebie. Sporo atrakcji przygotowały stołeczne księgarnie, także te biorące udział w plebiscycie “Ulubiona Księgarnia Warszawy”.  

Ciekawie zapowiada się np. komedia improwizowana „Z miłości do książek”(otwiera się w nowej karcie) w Big Book Cafe czy spacer szlakiem dawnych księgarń, antykwariatów i kawiarni literackich(otwiera się w nowej karcie), który poprowadzi Błażej Brzostek, laureat 15. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za książkę „Wstecz. Historia Warszawy do początku”.

Nasze ulubione księgarnie
W tej wyjątkowej czytelniczej akcji wezmą także udział księgarnie, które startowały w plebiscycie „Ulubiona Księgarnia Warszawy”. Jedno z najbardziej utytułowanych miejsc, Tarabuk zaprasza na spotkanie z pisarką Katarzyną Grocholą(otwiera się w nowej karcie). Z kolei Tajfuny organizują 7 października „pełen grozy i tajemnic wieczór(otwiera się w nowej karcie)”, podczas którego można będzie kupić najlepsze kryminały i thrillery z bogatej oferty książek azjatyckich. We Wrzeniu Świata odbędzie się spotkanie z Zofią Stanecką i Jarosławem Mikołajewskim(otwiera się w nowej karcie).

Podczas tego wyjątkowego wieczoru porozmawiamy o książkach, które mają niezwykłą moc... MOC ŁĄCZENIA POKOLEŃ!

– zachęcają organizatorzy spotkania. 

Praski Antykwariat Zakładka(otwiera się w nowej karcie) przygotował na Noc Księgarń warsztaty dla młodzieży licealnej „Kreatywna strona przekładu – tłumaczenie gier słownych i różnych innych nieprzekładalnych zagwozdek”. 

Szczegóły dotyczące atrakcji przygotowanych przez inne warszawskie księgarnie można znaleźć na stronie Nocy Księgarń(otwiera się w nowej karcie) oraz na ich profilach FB. 


Źródło: Piątkowa noc w warszawskich księgarniach - Kultura (um.warszawa.pl)

03/10/2022

PAŹDZIERNIK

 


Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają 1999 r., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, które przypadły na czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, a poszczególne szkoły same decydują, jaką datę w październiku wybrać. Wiele z nich zresztą decyduje się na bardziej rozbudowane obchody, które czasem trwają przez cały październik.


W tym roku tematem przewodnim obchodów jest: 
czytanie dla pokoju.