Święto obchodzone 31 sierpnia jest hołdem dla kawalerzystów, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.
Data 31 sierpnia odnosi się do bitwy pod Komarowem z 1920 roku, w której Polacy ze znaczącym udziałem kawalerii z 1 Dywizji Jazdy, pokonali czterokrotnie silniejszą bolszewicką 1 Armię Konną Siemiona Budionnego.31/08/2022
26/08/2022
Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów
Jak to często bywa, to data 28 sierpnia nie jest przypadkowa, gdyż właśnie tego dnia przypada rocznica urodzin słynnego, amerykańskiego rysownika historii obrazkowych Jacka Kirby’ego (1917-1994) twórcy znanych na całym świecie postaci z uniwersum XMen, Hulka czy Fantastycznej Czwórki. Pomysłodawcami święta są dziennikarze i blogerzy- Brian Heater i Sarah Morean.
Jak świętować? Nic prostszego! Wystarczy wziąć w ręce komiks, udać się na ławeczkę do parku, do galerii handlowej, wsiąść w autobus, pociąg czy usiąść w kawiarni przy aromatycznej kawce i zacząć czytać. Raźniej będzie gdy do obchodów święta zaprosimy znajomych.
Najczęściej kojarzymy polskie kultowe komiksy dla młodszych takie jak “Tytus, Romek i Atomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, przygody Kajko i Kokosza autorstwa Janusza Christy. Czy to oznacza, że w Polsce nie powstają nowe komiksy dla dzieci?
Nic bardziej mylnego. Ostatnio zostało wydanych kilka nowych, wspaniałych komiksów. Jeśli chcecie zaszczepić u swoich pociech miłość do komiksów to warto poczytać im "Detektyw Miś Zbyś na tropie", "Tymek i Mistrz", "Podróże w czasie i przestrzeni w celu ratowania Ziemi", “Łauma”, czy "Rysiek i Królik. W szortach". "Strażnicy Orlego Pióra" to lektura, dla starszych dzieciaków, które już dzielnie, same czytają i lubią historię. Komiksy to nie tylko książeczki z obrazkami dla dzieci. Co roku, również, jest wydawanych na świecie mnóstwo świetnych komiksów dla dorosłych. Każdy, dorosły miłośnik komiksu na pewno zna takie tytuły jak: “Miasto Grzechu, “Strażnicy”, “Mroczna wieża”.
Życzymy miłej lektury komiksów!
Międzynarodowy Dzień Gier Książkowych
Gra polega na czytaniu opisów i dokonywaniu wyborów, z których każdy odsyła nas do innego paragrafu w książce (stąd nazwa). W trakcie gry można zbierać przedmioty (swój stan posiadania gracz przeważnie zapisuje na osobnej kartce) i ich używać, zmieniają się także takie wartości jak siła czy punkty życia. Istnieją też pozycje pozbawione podobnych statystyk, które skupiają się na dążeniu do uzyskania jak najbardziej literackiej formy zbliżonej do opowiadania.
Gry paragrafowe są najczęściej utrzymane w konwencji fantasy lub science-fiction (np. postapokaliptyczny cykl Wojownik autostrady czy polski Dreszcz). Popularnością cieszyły się też gry paragrafowe historyczne (seria Wehikuł czasu I-III, V-VII, Janek. Historia małego powstańca), detektywistyczne (Pajęcza sieć, Wodny pająk) czy w konwencji horroru (Zagadka rezerwatu, Zaginiony, Pokuta, seria Tajemne Oblicze Świata).
Gry książkowe w Polsce
Pierwszą znaną pozycją wydaną w Polsce był Kosmolot „Podróżnik”, autorstwa Steve’a Jacksona, opublikowany na łamach miesięcznika Fikcje, przez Śląski Klub Fantastyki w 1985 roku. Dwa lata później (1987), w magazynie Razem, ukazała się pierwsza polska gra książkowa, Dreszcz, pióra Jacka Ciesielskiego. Ta prosta, rozgrywająca się w ponurych podziemiach przygoda została nazwana przez autora fantasolo, co było próbą spolszczenie angielskiego terminu Fighting Fantasy określającego gatunek gier książkowych skupionych wokół nieustannych walk z hordą przeciwników w światach spod szyldu magii i miecza. W 1988 napisał kolejne fantasolo pod tytułem Goblin. Kolejne lata przyniosły publikację jeszcze kilkudziesięciu pozycji, głównie zagranicznych autorów, lecz zainteresowanie gamebookami, począwszy od połowy lat dziewięćdziesiątych, zaczęło wyraźnie spadać, o czym świadczyła coraz niższa liczba wypuszczanych na rynek gier książkowych.
W roku 2002 (30 sierpnia) Łukasz Alien Sewastianik założył portal, który przez szereg lat sukcesywnie przyciągał ku sobie miłośników gatunku. Na jego łamach zaczęto publikować amatorskie gry polskich twórców, oraz zbierać dane bibliograficzne dotyczące wszystkich wydanych w Polsce gamebooków. Pod koniec 2007 roku powstało forum pod kierownictwem Michała "Recoila" Rosińskiego (od sierpnia 2008 roku również administratora strony Sewastianika), na którym ostatecznie wykrystalizowała się grupa aktywnych, amatorskich twórców i miłośników gier książkowych dążąca do przeobrażenia i rozpropagowania gatunku. Zwieńczeniem tego procesu było założenie (przez Mikołaja Kołyszko i Beniamina Muszyńskiego) pod koniec 2010 roku nieformalnego Wydawnictwa Wielokrotnego Wyboru oraz czasopisma internetowego „Masz Wybór”, poświęconego interaktywnym gałęziom kultury. W ten sposób polscy miłośnicy gatunku zyskali własną datę do świętowania. 30 sierpnia traktowany jest przez aktywnych (promujących gatunek lub amatorsko piszących własne gry książkowe) fanów skupionych wokół witryny Sewastianika i Wydawnictwa Wielokrotnego Wyboru jako nieformalne Święto Polskich Gier Książkowych
Niekomercyjne gry książkowe w Polsce często tworzone są w formatach .doc lub PDF, a od roku 2011 również w EPUB i MOBI przystosowanych na czytniki książek elektronicznych. Pierwszą polską gra książkową wydaną w takim formacie jest edukacyjny projekt Janek. Historia Małego powstańca autorstwa Beniamina Muszyńskiego i dr Macieja Słomczyńskiego. Spotyka się też gry paragrafowe w wersji multimedialnej robione są w pliku *.HTML, w którym przedmioty zapisywane są w ramkach, a wybór odsyła gracza linkiem do kolejnego paragrafu.19/08/2022
12/08/2022
Święto Wojska Polskiego
09/08/2022
Dzień Miłośników Książek
Prawdą jest, że osoby, które czytają książki żyją więcej niż jeden raz. Obchodzony 9 sierpnia Dzień Miłośników Książek to inicjatywa mająca na celu popularyzację czytelnictwa. Warto zachęcać do przenoszenia się w inne światy dzięki słowu pisanemu.
Pewną wyjątkową odmianą miłośników książek są bibliofile. Bibliofilstwo (gr. biblos – książka, phileo – kocham) to miłośnictwo i znawstwo w zbieraniu książek, uwzględniające zarówno dobór tematyczny (np. kolekcjonowanie dzieł z zakresu hippiki) jak też rzadkość dzieła..
Książki będące przedmiotem pasji bibliofilskiej często wyrabiane są na cennych i kosztownych, ręcznie czerpanych papierach, ilustrowane oryginalnymi sztychami (np. drzeworytami lub miedziorytami) i oprawione w artystyczne oprawy introligatorskie. Miłośnicy ksiąg zwracają dużą uwagę na wysokość nakładu. Wszystkie egzemplarze edycji powinny być numerowane. Bibliofile zwracają również uwagę na obecność rzadkich ekslibrisów.
01/08/2022
WYBUCH POWSTANIA WARSZAWSKIEGO