01/03/2022

OSTATKI

Mianem Ostatków określa się dzień tuż przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post w Kościele katolickim. Jest to święto ruchome i zależy od daty Wielkanocy wyznaczonej na dany rok.


Ostatki to okazja do hucznych zabaw i zakończenie trwającego od Święta Trzech Króli okresu karnawału, po którym rozpoczyna się Wielki Post. Niegdyś spędzano ten czas bawiąc się przy suto zastawionym stole. Współcześnie największe świętowanie przypada zazwyczaj na weekend poprzedzający Środę Popielcową.

Ostatki są czasem nazywane Śledzikiem, co w niektórych rejonach Polski przejawia się obecnością dań ze śledzi w imprezowym menu. To, kiedy przypada dzień świętowania, zależy ściśle od daty Wielkiej Nocy w danym roku. Święto Zmartwychwstania jest tradycyjnie wyznaczane na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, z kolei Środa Popielcowa powinna mieć miejsce na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. Po wyłączeniu z tego okresu sześciu niedziel otrzymuje się tradycyjne 40 dni postu, które nawiązują do przedstawionego w Biblii postu Jezusa na pustyni. Po zmianie zakończenia okresu Wielkiego Postu z Wielkiej Soboty na Wielki Czwartek liczba ta zmieniła się i podejmowano wiele prób dążących do przywrócenia tradycji. Obecnie za rozwiązanie problemu uznaje się wyłączenie z okresu Wielkiego Postu Wielkiego Tygodnia i przyjęcie stwierdzenia, że Wielki Post trwa około, a nie dokładnie 40 dni.


Źródło: https://www.kalendarzswiat.pl/ostatki